امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013آشنایی با تنظیمات دوربین های PTZ


دوربین PTZ :

با استفاده از کنترل خودکار یا دستی ، جهت و زاویه دوربین های شبکه PTZ قابل تنظیم است و می توان یک محدوده خاص از صحنه را بزرگنمایی کرد . اگر کنترل دوربین PTZ دستی باشد با استفاده از فرامین کنترلی کاربر می تواند به عنوان مثال شخصی را درون یک فروشگاه تعقیب کند . اکثر دوربین های PTZ قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ندارند و برای فعالیت پیوسته خودکار ساخته نشده اند . این دوربین برای کاربری داخل ساختمانی و دارای نگهبان طراحی شده است . قدرت بزرگنمایی دوربین PTZ اغلب بین ۱۰X تا ۲۶X است و به صورت سقفی یا دیواری نصب می شوند .

– دوربین شبکه PTZ غیر مکانیکی ( دیجیتالی ) :

دوربین شبکه PTZ غیر مکانیکی روی دیوار نصب می شود و برای آن از حسگر مگاپیکسلی و لنز زاویه باز استفاده می شود . زاویه میدان دید آن با استفاده از این ترکیب حسگر – لنز بین ۱۰۰ الی ۱۸۰ درجه است و کاربر می تواند بدون حرکت مکانیکی هر بخش از صحنه را بلافاصله بزرگنمایی کند . این در حالی است که فرایند بزرگنمایی در دوربین های PTZ معمولی حتی تا ۱ ثانیه هم طول می کشد . دوربین های شبکه PTZ دیجیتالی به علت نداشتن بخش های متحرک استهلاک ندارند و زاویه میدان دید آنها از بیرون قابل تشخیص نیست . برای داشتن کیفیت تصویر مناسب باید برای میزان چرخش ، تغییر زاویه و بزرگنمایی دوربین محدودیت وجود داشته باشد. به عنوان مثال برای یک حسگر دوربین ۳ مگاپیکسلی حداکثر زاویه میدان دید ۱۴۰ درجه و قدرت بزرگنمایی ۳X توصیه می گردد .

دوربین شبکه گنبدی PTZ بالاترین آزادی عمل را دارد و می تواند ۳۶۰ درجه چرخش کرده و ۱۸۰ درجه تغییر زاویه داشته باشد . این دوربین ها به علت نوع طراحی بدنه ، نصب و مشکل بودن تشخیص زاویه دید دوربین گزینه مناسبی برای سیستم های ویدئوی حفاظتی هستند . پوشش مناطق تحت پوشش توسط تور حفاظتی این دوربین ها معادل پوشش حفاظتی ۱۰ دوربین ثابت است . اما اشکال اساسی این دوربین در این است که در هر زمان فقط می تواند یک ناحیه را پوشش دهد و ۹ ناحیه باقیمانده بدون پوشش حفاظتی باقی می مانند . برای استفاده از این دوربین ها یک کاربر نیاز است و قدرت بزرگنمایی اپتیکی آن بین ۱۰X تا  تا ۳۵X است . معمولا دوربین در داخل ساختمان روی سقف و در خارج ساختمان روی تیرک یا کنج ساختمان نصب می شود دوربین PTZ آنالوگ برای انتقال فرامین کنترلی از کابل RS-485 استفاده می کنند . اما فرامین کنترلی PTZ این دوربین ها از طریق شبکه رایانه ای ارسال می شود . در اکثر موارد نصب نوع آنالوگ این دوربین ها هزینه بردار است . برای نصب دوربین های آنالوگ باید از دو کابل مجزا یکی برای انتقال ویدئو ( کابل کواکسیال ) و دیگری برای ارسال فرامین کنترلی PTZ به بخش های مکانیکی     ( کابل کشی RS-485 ) استفاده می شود . اما با استفاده از دوربین های شبکه PTZ و انتقال فرامین کنترلی و ویدئویی از طریق کابل شبکه به طور قابل ملاحظه ای از هزینه های نصب کاسته می شود .

پوشاندن حریم های خصوصی :

در سیستم های ویدئویی حفاظتی بخش های وسیعی از مکان ها توسط دوربین های گنبدی و PTZ پوشش داده می شود  این مکان ها ممکن است جزء حریم خصوصی دیگران باشند و نباید توسط نگهبانان مشاهده شوند . به عنوان مثال دوربین های کنار بزرگراهها علاوه بر کنترل وسایل نقلیه می توانند روی آپارتمان های مجاور بزرگراه اشراف داشته باشند . در چنین مواردی استفاده از پوشش های حریم خصوصی ( privacy Masking ) کاربرد می یابد و با استفاده از آن بخش هایی از صحنه غیرقابل مشاهده  و ضبط می گردند .

E-flip : برای جلوگیری از وارونه شدن تصاویر عبوری از زیر دوربین های PTZ روی سقف ازقابلیت E-filip استفاده می شود این قابلیت الکترونیکی خودکار عمل کرده و تصویر را ۱۸۰ درجه می چرخاند تا تصویر افراد وارونه نشود .

کنترل فرامین PTZ از طریق درگاه های RS232 ( تا ۱۵ متر ) ، RS485 ( تا ۲/۱ کیلومتر ) و دیگر ارتباطات دو یا چهار سیمه انجام می شود . با این وجود روش کنترل فرامین PTZ و درگاه مربوطه با توجه به دوربین انتخابی تعیین می شود .

انتخاب زاویه میدان دید درست :

زاویه میدان دید با توجه به نوع لنز زاویه باز می تواند تا ۱۸۰ درجه برسد . استفاده از لنزهای زاویه باز با مسائل چالش برانگیزی همراه است . یکی از مسائل وقوع پدیده چشم ماهی است که در آن شکل هندسی اجسام دچار اعوجاج می شود و برای حل این مشکل باید فرایندهای پردازشی زیادی در دوربین یا مرکز کنترل روی تصاویر پیاده سازی شود. این افزایش توان پردازشی باعث کاهش بازدهی سیستم حفاظتی می شود .

درگیرشدن بخش بسیار اندکی از پیکسل های حسگر دوربین برای تولید تصویر به جای کل آنها مشکل دیگری است که باعث کاهش وضوح تصویر و درنتیجه کیفیت تصویر می شود . برای مثال دوربینی با زاویه میدان دید ۱۴۰ درجه برای تهیه تصاویر از تمام پیکسل های عرضی حسگر دوربین استفاده می کند .اما دوربینی که میدان دید آن ۱۸۰ درجه است از تمام پیکسل های عرضی استفاده نمی کند .


 

تعداد مشاهده مطلب : 3,210 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=2521


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)