امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013استفاده از سیستم صوتی در سیستم های ویدئویی (بخش شانزدهم)


اضافه شدن سیستم صوتی به سیستم ویدئوی حفاظتی نتایج ارزشمندی دارد و کارایی آن را تا حد زیادی افزایش می دهد . به عنوان مثال سیستم ویدئوی حفاظتی فاقد سیستم صوتی را در نظر بگیرید ، فریاد افراد نیازمند کمک ، شکسته شدن شیشه ، صدای شلیک گلوله یا وقوع انفجار در نزدیکی دوربین اما خارج از میدان دید آن از جمله مواردی هستند که می تواند از دید سیستم های ویدئویی حفاظتی فاقد سیستم صوتی دور بماند . در مواردی که کل صحنه در میدان دید دوربین قرار د ارد ( مثل دوربین نصب شده در پارکینگ ها ) در صورت عدم وجود سیستم صوتی دوربین نخواهد توانست متوجه صدای دزدگیر خودروها شود . پوشش ۳۶۰ درجه سیستم صوتی باعث پوشش حفاظتی سیستم ویدئوی حفاظتی به پشت دوربین می شود . پیام های هشداردهنده صوتی با استفاده از دوربین PTZ یا گنبدی قابل پیگیری هستند .

سیستم صوتی علاوه بر ایجاد پوشش حفاظتی موثر برای تبادل پیام های صوتی بین نگهبانان و افراد حاضر در مکان تحت حفاظت استفاده می شود . به عنوان مثال نگهبان می تواند از طریق بلندگوی نصب شده در کنار دوربین به فرد مظنون حاضر در محل دستور یا هشدار بدهد و هم زمان صدای فرد مورد نظر را بشنود . اگرچه در حال حاضر استفاده از سیستم صوتی در سیستم های ویدئویی حفاظتی رایج نشده اما اضافه کردن قابلیت صوتی به دوربین های شبکه روز به روز افزایش می یابد . در دوربین های شبکه استفاده از سیستم صوتی نسبت به دوربین های آنالوگ قدیمی آسان تر شده است .

در سیستم آنالوگ برای ارسال صدا و ویدئو باید بین دوربین و مرکز کنترل دو کابل کشی مجزا اجرا شود . در صورتی که فاصله میان مرکز کنترل و دوربین خیلی زیاد باشد باید از تجهیزات صوتی متعادل شده استفاده شود . با استفاده از این تجهیزات هزینه های نصب افزایش می یابد . دوربین شبکه در سیستم ویدئوی شبکه مجهز به پردازشگر صوتی است و هم زمان صدا و ویدئو از طریق کابل شبکه به مرکز کنترل ارسال می شوند . با این کار نیاز به کابل کشی اضافی حذف شده و همگام سازی صدا و ویدئو بسیار آسان تر می شود . پشتیبانی از سیستم صوتی در برخی از کدگذارها ی ویدئو وجود دارد . این قابلیت برای اضافه کردن سیستم صوتی به دوربین آنالوگی موجود در محل استفاده می شود و از آنجا که فاصله کدگذار ویدئو و دوربین کم است ، طول کابل کشی سیستم صوتی ناچیز است .

انواع سیستم های صوتی :

سیستم یک طرفه ( Simplex ) : صدا فقط از طرف کاربر یا دوربین ارسال می شود .

سیستم نیمه دوطرفه ( Half Duplex ) : صدا از هر دو طرف قابل ارسال است اما در هر زمان تنها یک طرف مجاز به ارسال صدا می باشد .

سیستم دو طرفه کامل ( Full Duplex ) : امکان برقراری ارتباط صوتی هم زمان از هر دو طرف وجود دارد .

 

انتخاب سیستم صوتی :

داشتن کیفیت صدای معمولی در سیستم های ویدئوی حفاظتی قابل قبول است . با این حال برای داشتن بهترین کیفیت صدا باید مواردی را در زمان نصب سیستم صوتی مد نظر قرار داد .

– نوع و الگوی قطبی پخش صدای میکروفن ، محل نصب آن ، کابل کشی ، کیفیت صدای بلندگوها باید براساس نیازهای کاربری انتخاب شوند . میکروفن باید تا جایی که امکان دارد به منبع تولید صدا نزدیک باشد. در مدل سیستم صوتی دو طرفه کامل میکروفن باید از بلندگو فاصله داشته باشد .

– قطعات تشکیل دهنده سیگنال صوتی باید کوتاه بوده و سریع تقویت شوند تا نویز صدا به حداقل برسد .

– کیفیت صدا با تنظیم بهره وری و استفاده از لوازم جانبی نظیر صداگیرها و فیلترها قابل افزایش است .

– روش فشرده سازی و نرخ ارسال بیت با توجه به کیفیت صدای انتخابی ، تعیین می شوند ، کیفیت صدا با افزایش سطح فشرده سازی کاهش می یابد .

– برای داشتن کمترین نویز و اختلال باید همیشه از کابل های صدای دارای عایق استفاده شود . این کابل ها باید در فواصل کوتاه اجرا شوند و نباید در کنار کابل های برق یا سیگنال های فرکانس بالا قرار گیرند .

تعداد مشاهده مطلب : 1,117 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=13183


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)