امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013تعیین وضوح تصویر و قالب فشرده سازی دوربین مداربسته (بخش دهم)


وضوح تصویر تحت تاثیر ابعاد و فاصله هدف داخل صحنه قرار دارد . برای توضیح این تاثیرات ، سیستم تشخیص چهر ه ای که برای درب فرودگاه استفاده می شود را در نظر بگیرید . عرض محدوده درب ورودی در حدود ۲۰ متر است و باید در این محدوده چهره افراد قابل تشخیص باشد . در این مثال میدان دید عمودی مورد نیاز ۲ متر تخمین زده شده است . طراح با ترکیب وضوح تصویر لازم و ابعاد محدودی تحت پوشش ویدئویی حفاظتی ( در این مثال درب ورودی فرودگاه ۲۰ در ۲ متر است ) می تواند تعداد پیکسل های مورد نیاز برای پوشش صحنه را محاسبه کند. از آنجایی که اکثر افراد بزرگسال عرض چهره مشابهی دارند ( در حدود ۱۵/۰ متر ) تعیین ابعاد چهره افراد کار آسانی است .
تعداد پیکسل های لازم برای نمایش چهره ای با عرض ۱۵/۰ متر :

 

vozooh-tasvir

نکته : به عنوان مثال در خط اول برای محاسبه تعداد پیکسل های افقی باید این محاسبه انجام شود :

( در حدود ۱۰۷۰ )               ۱۰۶۷=۸*۱۵/۰/۲۰

طرح های ۳ و ۴ یعنی ۳۲ پیکسل و ۶۴ پیکسل برای سیستم های تشخیص چهره گزینه های مناسبی هستند .

تعداد دوربین های سیستم ویدئویی حفاظتی با تعیین وضوح تصویر قابل محاسبه هستند . در جدول زیر روش های ترکیب دوربین ها و مزایای استفاده از دوربین های مگاپیکسلی نشان داده شده است .

 

تعداد دوربین های لازم برای پوشش ویدئوی حفاظتی :

vozooh-tasvir2

اگر بر ای ایجاد پوشش حفاظتی از طراحی شماره ۴ استفاده شود به ۲۸ دوربین VGA نیاز است ولی در صورت استفاده از دوربین های ۲ مگاپیکسلی به جای این ۲۸ دوربین ، برای پوشش منطقه فقط به ۶ دوربین نیاز است .

 

vozooh-tasvir3

( انتخاب دستگاه ضبط مناسب ) :

بر اساس نیازهایمان باید شرایط زیر را مد نظر قرار دهیم .

زمان رکورد :

در اینجا این سئوال پیش می آید که ما نیاز به یک DVR با هارد ظرفیت بالا داریم یا نه؟ مثلا اگر جرمی رخ دهد طولانی ترین زمانی که می گذرد تا به اطلاع برسد چه قدر طول می کشد؟ اگر چند ساعت یا چند روز طول می کشد پس هارد با ظرفیت کم هم مناسب خواهد بود . در بعضی مواقع ممکن است وجود فایل های حاوی شواهد ویدئویی تا چند هفته پس از حادثه لازم باشد . برای احتیاط بهتر است از هاردهایی با ظرفیت بالا استفاده شود .

نظارت از راه دور :

اکثر دستگاههای DVR امروزه امکان اتصال به اینترنت را دارند . تنها چیزی که برای این کار لازم است داشتن اینترنت با سرعت بالاست .

آگاه سازی و هشدار :

بهتر است دستگاههای DVR در حالت آگاه سازی از طریق ایمیل و یا SMS مجهز شود . اکثر DVR ها قابلیت برنامه ریزی دارند تا هر زمانی که فعالیت مشکوکی رخ دهد از طریق ایمیل یا پیامک صاحب آن را آگاه سازند .

قالب های H.264 و MPEG-4 و JPEG متحرک پرکاربردترین روش های فشرده سازی ویدئو هستند . این قالب ها از ساز و کارهای متفاوتی برای کاهش حجم اطلاعات استفاده می کنند و هر کدام مزایا و معایبی دارند .

قدرت مانور سیستم هایی که تجهیزات آنها از چند نوع قالب فشرده سازی استاندارد پشتیبانی می کنند در نمایش بهتر ویدئو و ذخیره آن بیشتر است . به عنوان مثال در برخی سیستم ها از قالب MPEG-4 برای نمایش زنده ویدئو و از قالب JPEG برای ذخیره آن استفاده می شود .

در انتخاب نوع فشرده سازی می توان از توصیه های زیر استفاده کرد :

JPEG متحرک :

این قالب فشرده سازی برای سستم های کوچک با تجهیزات ویدئویی محدود و سیستم هایی با نرخ فریم در ثانیه کمتر از ۵fps پهنای باند نامعلوم و دارای دوربین های کنترل از راه دور مناسب است .

MPEG-4 :

این قالب فشرده سازی برای سیستم های متوسط و بزرگ مناسب است . ارزش قالب MPEG-4 بیشتر در سیستم هایی با نرخ فریم در ثانیه بالاتر و زمان تاخیر طولانی تر نمایان می شود . همچنین این قالب برای سیستم هایی که پهنای باند ثابت ولی محدودی دارند مناسب است .

H.264 :

این روش علاوه بر داشتن تمامی مزایای روش MPEG-4 ، در صرفه جویی پهنای باند و فضای ذخیره سازی دو برابر قویتر عمل می کند .

مزایای فن آوری فشرده H.264 :

اگر دستگاههای DVR جدید از فرمت فشرده سازی ویدئویی H.264 بهره ببرند این فناوری مزایای بیشتری نسبت به سایر روش ها ارائه می دهد مانند :

۱ ) افزایش ذخیره سازی : H.264 زمان ضبط طولانی تر از روش معمول فشرده سازی MPEG-4 ارائه می دهد .

۲ ) بهبود کیفیت تصویر :H.264 تصاویر واضح تر و با کیفیت تری در نرخ فریم بالا ارائه می دهد .

انتقال ویدئویی سریع H.264 فایل های کم حجم تری تولید و در نتیجه در انتقال داده ها برای نظارت از راه دور دوربین ها در سراسر جهان از طریق وب سریع تر است .

 

 

آشنایی با DVR :

DVR : مخفف Digital Video Recorder دستگاهی است که تصاویر را به صورت دیجیتال بر روی حافظه های دیجیتال مانند دیسک های فلش یا هارد دیسک ها ذخیره می کند که با در نظر داشتن افزایش ظرفیت و کاهش قیمت این نوع از حافظه ها ، امروزه سیستم های DVR توانایی ضبط زمان بیشتری از تصاویر را در مقایسه با ضبط کننده های آنالوگ (VCR) که امکان ذخیره ی تصاویر بر روی کاست های ویدئویی را داشتند فراهم می آورند.

 

vozooh-tasvir4

تعداد مشاهده مطلب : 942 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=12995


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)