امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013دوربین شبکه PTZ (بخش پانزدهم)


با استفاده از کنترل خودکار یا دستی ، جهت و زاویه دوربین های شبکه PTZ قابل تنظیم است و می توان یک محدوده خاص از صحنه را بزرگنمایی کرد . اگر کنترل دوربین PTZ دستی باشد با استفاده از فرامین کنترلی کاربر می تواند به عنوان مثال شخصی را درون یک فروشگاه تعقیب کند . اکثر دوربین های PTZ قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ندارند و برای فعالیت پیوسته خودکار ساخته نشده اند . این دوربین برای کاربری داخل ساختمانی و دارای نگهبان طراحی شده است . قدرت بزرگنمایی دوربین PTZ اغلب بین ۱۰X تا ۳۶X است و به صورت سقفی یا دیواری نصب می شوند .

دوربین شبکه PTZ غیر مکانیکی ( دیجیتالی ) :

دوربین شبکه PTZغیر مکانیکی روی دیوار نصب می شود و برای آن از حسگر مگاپیکسلی و لنز زاویه باز استفاده می شود . زاویه میدان دید آن با استفاده از این ترکیب حسگر – لنز بین ۱۰۰ الی ۱۸۰ درجه است و کاربر می تواند بدون حرکت مکانیکی هر بخش از صحنه را بلافاصله بزرگنمایی کند . این در حالی است که فرایند بزرگنمایی در دوربین های PTZ معمولی حتی تا ۱ ثانیه هم طول می کشد . دوربین های شبکه PTZ دیجیتالی به علت نداشتن بخش های متحرک استهلاک ندارند و زاویه میدان دید آنها از بیرون قابل تشخیص نیست . برای داشتن کیفیت تصویر مناسب باید برای میزان چرخش ، تغییر زاویه و بزرگنمایی دوربین محدودیت وجود داشته باشد. به عنوان مثال برای یک حسگر دوربین ۳ مگاپیکسلی حداکثر زاویه میدان دید ۱۴۰ درجه و قدرت بزرگنمایی ۳X توصیه می گردد .

دوربین شبکه گنبدی PTZ بالاترین آزادی عمل را دارد و می تواند ۳۶۰ درجه چرخش کرده و ۱۸۰ درجه تغییر زاویه داشته باشد . این دوربین ها به علت نوع طراحی بدنه ، نصب و مشکل بودن تشخیص زاویه دید دوربین گزینه مناسبی برای سیستم های ویدئوی حفاظتی هستند . پوشش مناطق تحت پوشش توسط تور حفاظتی این دوربین ها معادل پوشش حفاظتی ۱۰ دوربین ثابت است . اما اشکال اساسی این دوربین در این است که در هر زمان فقط می تواند یک ناحیه را پوشش دهد و ۹ ناحیه باقیمانده بدون پوشش حفاظتی باقی می مانند . برای استفاده از این دوربین ها یک کاربر نیاز است و قدرت بزرگنمایی اپتیکی آن بین ۱۰X تا  تا ۳۵X است . معمولا دوربین در داخل ساختمان روی سقف و در خارج ساختمان روی تیرک یا کنج ساختمان نصب می شود دوربین PTZ آنالوگ برای انتقال فرامین کنترلی از کابل RS-485 استفاده می کنند . اما فرامین کنترلی PTZ این دوربین ها از طریق شبکه رایانه ای ارسال می شود . در اکثر موارد نصب نوع آنالوگ این دوربین ها هزینه بردار است . برای نصب دوربین های آنالوگ باید از دو کابل مجزا یکی برای انتقال ویدئو ( کابل کواکسیال ) و دیگری برای ارسال فرامین کنترلی PTZ به بخش های مکانیکی ( کابل کشی RS-485 ) استفاده می شود . اما با استفاده از دوربین های شبکه PTZ و انتقال فرامین کنترلی و ویدئویی از طریق کابل شبکه به طور قابل ملاحظه ای از هزینه های نصب کاسته می شود .

 

پوشاندن حریم های خصوصی :

در سیستم های ویدئویی حفاظتی بخش های وسیعی از مکان ها توسط دوربین های گنبدی و PTZ پوشش داده می شود  این مکان ها ممکن است جزء حریم خصوصی دیگران باشند و نباید توسط نگهبانان مشاهده شوند . به عنوان مثال دوربین های کنار بزرگراهها علاوه بر کنترل وسایل نقلیه می توانند روی آپارتمان های مجاور بزرگراه اشراف داشته باشند . در چنین مواردی استفاده از پوشش های حریم خصوصی ( privacy Masking ) کاربرد می یابد و با استفاده از آن بخش هایی از صحنه غیرقابل مشاهده  و ضبط می گردند .

کنترل فرامین PTZ از طریق درگاه های RS232 ( تا ۱۵ متر ) ، RS485 ( تا ۲/۱ کیلومتر ) و دیگر ارتباطات دو یا چهار سیمه انجام می شود . با این وجود روش کنترل فرامین PTZ و درگاه مربوطه با توجه به دوربین انتخابی تعیین می شود .

تعداد مشاهده مطلب : 964 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=13178


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)