امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013ساختارهای فشرده سازی در سیستم های DVR (بخش دوازدهم)


وضوح تصویر MPEG :

گروه کارشناسان تصاویر متحرک یک کارگروه از سازمان بین المللی استاندارد جهانی ( ISO ) است و عهده دار توسعه استاندارد رمزگذاری صدا و تصویر می باشد . در سال ۱۹۹۲ این گروه با هدف ضبط تصویر دیجیتال روی لوح فشرده (CD ) تشکیل شد که نتیجه آن تشکیل MPEG-1 بود . در سال ۱۹۹۵ قالب MPEG-2 تدوین شد و با استقبال زیادی در شبکه های کابلی و ماهواره ای و … مواجه گردید . تکنیک های MPEG برای فشرده سازی ، کدگذاری و کدبرداری اطلاعات ، موافقتنامه هایی ساخته است .

الگوریتم MPEG :

در این روش به جای اینکه یک فریم به طور کامل ذخیره شود تغییرات آن نسبت به فریم قبلی ذخیره می گردد . در قالب MPEG اطلاعات به صورت بسته های فشرده تبدیل می شود که به آسانی قابل انتقال هستند و در مقصد این بسته ها از حالت فشرده خارج می شوند ( Decompress ) .

 

MPEG

تصاویر متحرک در ساختار MJPEG :

ساختار MJPEG که در آن رنگهای یک تصویر با توجه به شباهتی که در یک محدوده دارند بر مبنای Tolerance داده شده، به یک رنگ تبدیل شده و در واقع با فرمت متداول JPEG کد می شوند و سپس  با توجه به نرخ فریم تعیین شده ، تصاویر JPEG برای ایجاد تصاویر متحرک در کنار هم ذخیره و یا ارسال می گردند.

این ساختار به دلیل سادگی در کدگذاری و کدگشایی در دوربین ها و سیستم های نظارت از راه دور از طریق سایت های وب بسیار متداول می باشد. سیستم هایی که فقط از این ساختار پشتیبانی می کنند هزینه ی به مراتب پایین تری نسبت به دیگر سیستم ها خواهند داشت و اغلب چنین تجهیزاتی در کاربردهای تبلیغاتی مانند نمایش خیابانها و دانشگاهها از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند. اما از آنجا که در چنین سیستم هایی ، فشرده سازی ساده ای صورت می پذیرد تصاویری با حجمی بالا برای ذخیره سازی ایجاد می گردند که سازندگان این سیستم ها برای غلبه بر این مشکل عموما نرخ فریم در ثانیه یا کیفیت تصاویر را کاهش می دهند. بنابراین استفاده از چنین سیستم هایی در کاربردهای نظارتی و امنیتی پیشنهاد نمی گردد.

در ساختار MPEG I بعد از کد گذاری تصاویر با فرمتی مشابه JPEG برای به دست آوردن تصاویر متحرک اولین تصویر در گروه تصاویر یا ( Group of Pictures) را ذخیره نموده و در فریم های دیگر فقط تغییرات ذخیره می گردند.

تصاویر متحرک در ساختار MPEG :

نرخ فشرده سازی در این ساختار بسیار بیشتر از ساختار MJPEG خواهد بود .  ساختار MPEG II که شبیه ساختار MPEG I می باشد به دلیل نیاز به کیفیتی بالاتر نسبت به MPEG I به وجود آمد و اغلب کاربردهای تصویربرداری سینمایی و پزشکی دارد که با توجه به تفکیک پذیری بالای تصاویر دیجیتال شده ، این ساختار توانایی بیشتری در خصوص بزرگنمایی دیجیتال خواهد داشت ، اما نرخ پهنای باند بیشتری را نیز برای انتقال تصاویر به خود اختصاص خواهد داد. رسانه ی متداول برای این ساختار به دلیل نرخ بالای اطلاعات کد شده ، DVD  بوده که در نتیجه عموما این ساختار در کاربردهای مخابره راه دور تصاویر و اینترنت توصیه نمی گردد.

ساختار MPEG 4 بر مبنای اینکه دید شی ء گرا و متفاوت با آنچه گفته شد به تصاویر دارد ، فشرده سازی بیشتری را به ارمغان آورده است . این ساختار امکان قرار گرفتن چندین نسخه از یک تصویر را با پهنای باند مختلف در کنار هم به وجود آورده که اگر ارتباطات شبکه ای را مد نظر قرار دهید خواهید یافت که طیف وسیعی از فناوری های ارتباطی، ازDial Up با مودم هایی با سرعت ۵۶ kbps تا DSL مودم هایی با چند مگابیت بر ثانیه و فناوری بیسیم GPRS به وجود آمده اند که هر یک پهنای باند متفاوتی را پشتیبانی می نمایند. بنابراین با استفاده از ساختار MPEG4 می توان جریانی از داده های تصویر را که از لحاظ پهنای باند با سرعت ارتباط هم خوانی دارد را به صورت کاملا متحرک دریافت نمود که تحولی در انتقال تصاویر از راه دور به شمار می آید.

امروزه منظور از وضوح تصویر MPEG یکی از قالب های زیر است :

۷۰۴ * ۵۷۶ پیکسل ( PAL  ۴CIF )

۷۰۴ * ۴۸۰ پیکسل ( NTSC  ۴CIF )

۷۲۰ * ۵۷۶ پیکسل ( D1 یا  PAL )

۷۲۰ * ۴۸۰ پیکسل ( D1 یا NTSC )

تعداد مشاهده مطلب : 798 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=13052


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)