امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013عبارات و اصطلاحات دوربین های مداربسته (بخش چهارم)


CIF : وضوح تصویری مشترک که معمولا در فشرده h264 استفاده می شود که اندازه تصاویر آن ۲۸۸*۳۵۲ است. برای تصاویر بزرگتر از ۴CIF استفاده می شود .
Compression : از ویژگی های یک DVR و یا دوربین های IP برای فشرده سازی در عکس ها یا کوچک کردن آنها . فشرده سازی برای MPEG4 وH.264
Contrast (کنتراست ) : توازن بین رنگ و روشنایی به گونه ای که عکس یا فیلم کاملا قابل تشخیص باشد.
D1: تصویری با تفکیک پذیری بالا که قادر به نمایش تصاویری در اندازه ی ۷۲۰*۴۸۰ پیکسل است .
Decibel (db) : نام واحد لگاریتمی است که میزان صدا را اندازه گیری می کند.
DVR : دستگاهی است که پردازش و فشرده سازی را از یک دوربین آنالوگ انجام داده و آنها را بر روی هارد دیسک ذخیره می کند .
DPS ( Defect Pixel Correction ) : قابلیت DPS اصلاح پیکسل های معیوب جهت دستیابی به تصویری بی عیب ونقص است.اصلاح پیکسل های معیوب به طور خودکار در هنگام فعال بودن قابلیت Sense up انجام می شود .
D&N ( Day & Night ) : به دوربین هایی که توانایی کار در نورهای بسیار کم را داشته باشند D&N گفته می شود. در بعضی از انواع این دوربین ها برای به دست آوردن تصاویر رنگی و بهتر در محیط کم نور ، از تکنولوژی ICR استفاده می گردد.در حقیقت ICR نوع سخت افزاری تکنولوژی D&N می باشد که به طور اتوماتیک با تعویض فیلتر CCD در نورهای کم باعث بهبود کیفیت تصویر می گردد.
AWB ( Automatic White Balance ) : همواره رنگ ها با توجه به درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط تشخیص داده می شوند . فن آوری AWB در دوربین های مدار بسته موجب می شود تا با تنظیم میزان کمی یا زیادی رنگ در محیط تصاویر را با وضوح و کیفیت رنگ بهتری نمایش و ذخیره کنیم.( تنظیم نورهای با حرارت های مختلف مثلا نور لامپ رشته ای و لامپ کم مصرف )
Privacy Masking: در هنگام تصویر گرفتن از مناطق خاص در صورتی که نیاز باشد تا بخش خاصی از محدوده مورد نظر تحت مانیتورینگ دوربین قرار نگیرد ، می توان با این تکنولوژی حداکثر ۱۶ بخش را از دید دوربین حذف نمود.
FPS (Frames Per Second ): سرعت ضبط دستگاه DVR شما را نشان می دهد. عدد آن نشان می دهد در هر ثانیه چند عکس گرفته می شود.
Grond Loop : خطوط افقی است که بر روی تصویر دوربین های مداربسته می افتد. این می تواند به علت نزدیکی کابل تصویر به کابل های برق فشار قوی باشد.
H.264: در حال حاضر پیشرفته ترین شکل از فشرده سازی است. این شکل موجب صرفه جویی در فضا بر روی هارد دیسک می شود در حالیکه کیفیت تصویر پایین نمی آید.
WDR ( Wide Dynamic Range ): در صورتیکه در محل تصویر تیره و روشن ( دوگانگی نور ) هم زمان وجود داشته باشد، قابلیت WDR کمک میکند تا اکسپوژر ) نوردهی ) را در نواحی تاریک افزایش و در فضاهای روشن کاهش دهد و وضوح هر یک از این فضاها را متناسب با یکدیگر و به صورت کاملا مجزا از هم تشخیص دهد.
HLC ( High Light Compensation ): هنگامیکه در محدوده دید دوربین نوری مزاحم و مستقیم وجود داشته باشد این امر موجب عدم وضوح تصویر می گردد. با استفاده از تکنولوژی HLC می توانیم این منابع مزاحم را پوشش داده و نور محیط را متناسب با تصویر تنظیم کنیم تا کیفیت تصویر در نقاط کم نور بهبود یابد.( حذف و تنظیم نقاط پرنور به صورت هوشمند ، بیشتر در پمپ بنزین ها و پارکینگ ها در هنگام شب کاربرد دارد.)
DNR ( Digital Noise Reduction ) : این قابلیت برای از بین بردن نویز در تصویر جهت ایجاد یک تصویر شفاف در محیط های با نور کم می باشد.
OSD ( On Screen Disolay ) : معمولا دوربین دارای یک منوی تنظیم بر روی خودش است که تنظیمات OSD می باشد که با استفاده از کلیدهای تنظیم در پشت دوربین در دسترس است.
BLC ( Back Light Compensation ) : جبران نور پس زمینه هنگامیکه پشت جسم متمرکز نور زیادی وجود داشته باشد .
Motion Detection : تشخیص حرکت
CCD ( Charged Coupled Device ) : نوعی سنسور دوربین و در واقع پرده شبکیه دوربین است . CCD از مدارات مجتمع با حساسیت بالا تشکیل شده که نور را دریافت و تبدیل به جریان الکتریکی می کند . CCD از دهها هزار عنصر تصویر ( Pixel ) تشکیل شده که بر روی یک Chip ( تراشه ) نازک که “۲/۱ ، “۳/۱ ، “۴/۱ هستند ، سیگنال ها را هر ثانیه ۶۰ مرتبه انتقال می دهد .
CMOS ( Complementary Metal Oxid Semiconductor ) : نوعی سنسور دوربین که در مقایسه با CCD مصرف انرژی پایین تر و در شرایط نوردهی با نور پایین حساسیت پایین تری دارد و در نتیجه کیفیت و قیمت پایین تری دارد .
DIS ( Digital Image System ) :نوعی سنسور و در واقع پیشرفته CMOS است که تی وی لاین ها ی بالاتر از ۷۰۰ را فراهم می کند .
Shutter Speed : تنظیم سرعت شاتر برای جلوگیری از ایجاد سایه برای اجسام در حال حرکت با سرعت های متغیر
BNC ( Bayonet Neill – Concelman ) : یک رابط بین کابل کواکسیال و یک خروجی یا ورودی می باشد که به صورت نر و مادگی تولید می شود.
IR Cut Filter : نوعی فیلتر جهت دید بهتر در هنگام شب و روز از طریق سوییچ شدن
Super HAD CCD: خاص CCD سونی می باشد که حساسیتش دو برابر بیشتر از تصویر CCD های معمولی است
سرعت Shutter :Shutter می تواند زمان شارژ شدن و رسیدن نور به CCD را کنترل کند. استاندارد موجود ۵۰ بار در ثانیه برای PAL و ۶۰ بار در ثانیه برای NTSC می باشد. به عنوان مثال اگر سرعت به ۱۰۰۰ بار در ثانیه برسد بدان معنی است که نور محیط باید ۲۰ برابر شود ( PAL )

پایان بخش چهارم

تعداد مشاهده مطلب : 1,035 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=12819


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)