امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013عیب یابی لپ تاپ / بوت نشدن


موضوع : آموزش و چگونگی عیب یابی لپ تاپ ( بوت نشدن )

از سری مقالات آموزشی مجتمع پل گیلان در زمینه تعمیرات لپ تاپ / بخش سوم

 

بروزرسانی روز اول :

یکی از مراحل بوت نشدن لپ تاپ زمانی است که به CPU ولتاژ نرسد. ای سی شارژ تامین کننده ولتاژ سی پی یو است. اگر سیستم بالا نیامد باید مسیر را تا آن بررسی کرد و ولتاژ هسته (Vcore) را اندازه گیری کرد که مقدار آن باید ۱٫۵ باشد که در صورت بالاتر بودن سی پی یو میسوزد.
نحوه ولت گیری Vcore: پراپ منفی (یکی از پایه مولتی متر) را به گراند (یکی از بخش هایی که ولتاژ منفی تولید میکند مثل پیچ ها) برد وصل میکنیم در مرحله اول باید توجه داشت کار ولتگیری را ابتدا از فت های اطراف هسته آغاز میکنیم که باید بر روی پایه DRAIN یکی از آنها Vcoreمشاهده شود معمولا تعداد این فت ها سه تاست بعد از آن باید سلف را ولتگیری نمود تا ولتاژ صحیح هسته را متوجه شویم پس برای تعمیر سی پی یو پیچ های آن را براساس شماره هایی که کنار آن درج شده باز میکنیم برای بستن هم همینطور باید بترتیب از یک به چهار باز و از چهار به یک بسته شوند.

 

بروزرسانی روز دوم :

۱ – یکی از سه فت موجود باید ولتاژ تقریبی ۱٫۵ را بدهد.

۲ – یکی از فت ها باید ولتاژی برابر ولتاژ ورودی دستگاه را بدهد که تقریبا ۱۹ هست

اگر مورد دوم یعنی ولت ۱۹ را نداشتیم مشکل از ای سی پخش کننده هست در صوت داشتن این ولت و نداشتن Vcore مشکل میتواند از : فت ها_ مقاومت های زیر ده اهم (۱۰) و سلف ها باشد که باید این موارد را چک کرد.

در مرحله بعد اگر مشکل از سه مورد بالا نبود مشکل از IC PWM هست که تامین کننده ولتاژ هسته میباشد چنانچه به آن ولتاژ رسد اما خارج نشود مشکل از خود این ای سی است.

IC PWM: باید هماهنگ فت هماهنگ باشد یک ولتاژ را از طریق پایه GATE به فت ها برمیگرداند در این حالت یک ولت در پایه GATE فت داریم که این ولتاژ هسته Vcore را داریم.

تستPWM : هرگاه ولتاژ ۳٫۳ باشد قطعا این آی سی سالم هست در غیر اینصورت مشکل از آن است.

نکات:

۱ – احتمال خرابی PWM بسیار بالاست.

۲ – در صورتیکه CPU به برد متصل نباشد هیچ ولتاژی مشاهده نمیشود اما چنانچه CPU به مدار وصل نباشد برای تشخیص Vcore از دستگاهی بنام امولاتور emulator یا شبیه ساز آن کمک میگیریم این دستگاه بجای سی پی یو قرار میگیرد و کمک مینماید ولتاژ هسته تولید شود البته در استفاده از این دستگاه ولتاژ فت ها بجای ۱٫۵ روی ۱٫۷ قرار میگیرند در صورت عدم کارکرد امولاتور مشکل بی شک از قطعات ذکر شده است.

 

بروزرسانی روز سوم :

ولتاژ رم VRAM: در بوت نشدن سیستم علاوه بر ولتاژ هسته باید ولتاژ رم را نیز بررسی کرد در صورتیکه این ولتاژ موجود نباشد سیستم بوت نمی شود مقدار این ولتاژ ۲٫۵ میباشد البته در مدل های جدیدتر کمتر میباشد در صورتیکه VR موجود نباشد فت های رم را باید ولتگیری نمود. (نکته مهم اینست که حتما باید برای اندازه گیری ولتاژ رم مقدار ولتاژ هسته در مدار وجود داشته باشد)

V VGA: مقدار آن برابر ۱٫۵ ولت است.

در مشکل عدم بوت شدن سیستم در صورتیکه سه ولتاژ بالا وجود داشت و باز هم سیستم بوت نشد مشکل از قطعه ای بنام پل شمالی میباشد (North Bridge) این بخش بطور مستقیم با پردازنده رم و گرافیک در ارتباط است.

در صورتیکه باز هم با چک کردن این بخش مشکل بوت وجود داشت باید بطور کلی ۸ ولتاژ دیگر را چک کرد که شامل: باتری- corepower good– reset- ddq- cc18- tt در مورد ddq مربوط به گرافیک بوده و در صورت داغ بودن این فت مشکل قطعا از پل جنوبی هست که وظیفه آن تامین نیاز پردازنده میباشد.

 

تعداد مشاهده مطلب : 1,255 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=3894


  1. پل گیلان گفت:

    سوالی دارید بفرمایید

نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)