امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013عیب یابی هارد دیسک


موضوع : عیب یابی هارد دیسک

از سری مقالات آموزشی مجتمع پل گیلان در زمینه تعمیرات لپ تاپ / بخش ششم

در این مقاله قصد داریم با مشکلاتی که عموما برای هارد دیسک ها به وجود می آید بیش از پیش آشنا شویم. این مشکلات عموما شامل معیوب شدن برد اصلی، وجود بدسکتور، مشکلات پیرامون Firmwareو … است.

 

  • برد هارد دیسک : این ایراد را می توان به سادگی تشخیص داد. وقتی به برد هارد و المان های روی آن نگاه می کنید آشکارا قطعات سوخته را می بینید و یا هارد دیسک خراب شما بوی سوختگی می دهد .خوب در این گونه موارد باید برد الکترونیکی هارد را با یک برد دیگر سالم تعویض نمود. اگر به الکترونیک مسلط باشید به راحتی خواهید توانست قطعه مشکوک را تشخیص داده و از آن تست سلامت بگیرید. با تعویض قطعه معیوب که عموما شامل خازن ها، ترانزیستور ها و آی سی ها هستند، هارد دیسک مجددا راه اندازی می شود. اگر نسبت به این قطعات و مباحث پیرامون الکترونیک آشنایی ندارید با تعویض کل بُرد ( که می بایست دقیقا از همان تولید کننده، مدل و حجم باشد ) مشکل برطرف می شود.

 

 

  • Firmware : پیش از اینکه عملیات خواندن و نوشتن آغاز شود، لازم است هارد دیسک خود را به سایر ابزار معرفی کند. این عمل خط های کدی صورت می گیرد که به آن Firmware گفته می شود. اخیرا اکثر تولید کنندگان هارد دیسک های اکسترنال با پیشتیبانی به شما این امکان را می دهند که توسط نرم افزار Firmware را بازنشانی کنید. در غیر این صورت به مهارت و تخصص و همچنین ابزای همچون PC3000 نیاز خواهید داشت.

 

  • بدسکتور : هارد دیسک ها ( به جز هارد های SSD ) از بخش های کوچک تری با نام سکتور تشکیل شده اند که در هر سکتور مقدار مشخصی اطلاعات ذخیره می شود. در صورت بروز هر گونه آسیب هارد دیسک دچار مشکل می شود که بدسکتور نامیده می شود. بد سکتور های نرم افزاری به طور کامل رفع می شوند اما بدسکتور های سخت افزاری ( گرد و خاک، خط و خش و … ) با عملی به نام Cover پوشانده شده و از آن چشم پوشی می شود. تعمیر بدسکتور با نرم افزار HDD Regenerator به راحتی امکان پذیر است. اگر بد سکتور شدید باشد ممکن است عملیات رفع بد سکتور تا ۳ روز زمان نیاز داشته باشد.

 

تعداد مشاهده مطلب : 1,559 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=10952


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)