امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013فناوری و بحران هویت


با یکی دیگر از مقاله های مجتمع آموزشی پل گیلان با موضوع فناوری و بحران هویت در خدمتان هستیم. یکی از دغدغه های اساسی کانون خانواده ها در عصر حاضر، بحث هویت و بحران هویت نوجوانان است. در بحث روانشناسی رشد از دوره نوجوانی به عنوان بحرانی ترین دوره زندگی یاد شده است؛ به طوری که«استانلی های»، پدر روانشناسی نوجوانی و بلوغ، دوره نوجوانی را دوره فشار و طوفان می‌داند. همان گونه که طوفان به یکباره و بدون خبر، اثرات شدید و مخربی بر جای می گذارد، دوره نوجوانی نیز به طور ناگهانی با بلوغ شروع می شود و اثرات شدیدی بر رفتار و حالات نوجوان به جای می‏گذارد. چنانچه از ابتدای نوجوانی نتوان این طوفان را به صورت اصولی و سازمان یافته مهار نشود، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را بر روان نوجوان بر جای نهد. در زمان های گذشته و نسل های پیشین، به علت کوچک بودن شهرها و نیز زندگی روستایی و همچنین نبود وسایل ارتباط جمعی و رسانه‏های مختلف، امکان تبادل اطلاعات بسیار محدود بود. از این رو، مباحث هویت آن چنان با چالش روبرو نمی‌شد؛ اما امروزه با وجود پدید آمدن فناوری‏های نوظهور و رسانه‏ های مختلف و نیز مطرح شدن مسأله جهانی شدن، این معضل کمی پیچیده تر جلوه نموده است. طی پژوهشی که در یکی از کشورهای غربی صورت گرفت و چند سال به طول انجامید، از افراد خواسته شد به این پرسش پاسخ دهند که «علت توجه‌شان به برنامه‌های تلویزیون و سایر رسانه های دیگر چیست؟» یک دسته از پاسخ‏ها کسب آگاهی در مورد خویشتن، تقویت ارزش‌های شخصی، یافتن الگوهای رفتاری، همانندسازی با ارزش‌های مورد اعتنای دیگران و در یک کلام، «هویت‌یابی» بود.

فناوری و بحران هویت
در عصر حاضر گستردگی و دستیابی آسان به اطلاعات متنوع پیرامون همه مسائل فوق، نوجوان را با انبوهی از ابهامات وسردرگمی‏ها مواجه ساخته واو را در مقابل راه هایی متفاوت برای پیمودن زندگی آینده خویش قرار داده است.
ضرورت این مسائل ایجاب می کند که با یک برنامه ریزی صحیح و کارشناسانه بتوان از بروز مشکلاتی همچون بحران هویت در نوجوانان جلوگیری به عمل آورد و به صورت صحیح و علمی راه های شناخت و تقویت هویت را پیش پای آنان نهاد. موسسه آموزشی بین المللی پل استار با طراحی دوره های تخصصی ویژه کودکان و نوجوانان تلاش می کند تا از طریق درگیر کردن کودکان و نوجوانان با فناوری بویژه فناوری اطلاعات و همچنین رشد خلاقیت و شتابدهی استعداد ، در حل مشکل بحران هویت ، بحران هدف و بحران الگوسازی به یاری خانواده ها بیاید

تعداد مشاهده مطلب : 307 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=25714


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)