امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013آشنایی با انواع کابل ارتباطی دوربین های مداربسته ( بخش سوم)


انواع رسانه های ارتباطی :

سه نوع متداول رسانه های ارتباطی عبارتند از:  ۱- رسانه های انتقال ( کابل کواکسیال و کابل زوج به هم تابیده )  ۲ – کابل های فیبر نوری ۳ – بیسیم

 

کابل ها :

k

 

کابل کواکسیال نازک ( Thin Net ) : این نوع کابل ، داده ها را تا فاصله ی ۵۰۰ متر انتقال می دهد. بیشترین کاربرد در شبکه های BUS می باشد.

در این قسمت به بررسی کابل کواکسیال می پردازیم :

۱ – هسته ی مرکزی که معمولا از یک رشته سیم جامد مسی تشکیل می گردد.

۲ – عایق که معمولا از جنس PVC یا تفلن است .

۳ – سیم بافته شده که کار آن جمع آوری امواج الکترومغناطیسی است .

۴ – لایه ی پلاستیکی دور سیم جهت نگهداری سیم در برابر خطرات فیزیکی .

 

ساختار کابل های زوج مارپیچ :

این کابل ها در دو مدل STP و UTP ساخته می شود . بیشترین کاربرد این کابل در شبکه های Star و Ring می باشد.

STP : اگر مجموعه سیم های تابیده شده داخل یک غلاف آلومینیومی قرار داده شود  ، کابل حاصل را STP می نامند.

UTP : در این روش دو رشته سیم روپوش دار برای کاهش نویز به هم تابیده اند . تعداد ۸ رشته سیم را در یک غلاف پلاستیکی قرار می دهند و یک کابل را تشکیل می دهند.

انواع کابل های زوج مارپیچ توسط موسسه EIA به گروههای زیر تقسیم می شود.

k2

کابل فیبر نوری :

جنس این نوع کابل معمولا از شیشه یا پلاستیک شفاف می باشد. به دلیل اینکه فیبر نوری داده ها را به پالس های نوری تبدیل می کند ، امواج الکترو مغناطیسی روی این کابل هیچ تاثیری ندارد. این نوع کابلها بسیار شکننده می باشند و نمی توان بیش از حد معمول آن را خم کرد ولی به دلیل اینکه نور می تواند مسیر زیادی را در کابل حرکت کند و امواج الکترو مغناطیس روی آن تاثیر ندارد می توان تا کیلومترها از این کابل استفاده کرد.سرعت انتقال اطلاعات در این کابل می تواند ۱۰۰ Mbps  تا ۲۰۰۰۰۰ Mbps باشد. قیمت تمام شده ی این کابل بسیار زیاد است و برای خرید کارت شبکه ی آن هزینه ی زیادی باید پرداخت کرد.

 k3

 در زیر کابل فیبر نوری را مشاهده می کنید.

 

k4

 

بیسیم :

این روش ارتباطی جدیدترین روش می باشد که به زودی جای شبکه های کابلی را میگیرد. در این روش به جای استفاده از کابل برای ارسال اطلاعات از امواج رادیویی و مادون قرمز استفاده می شود.از این شبکه می توان در جاهایی که امکان کابل کشی وجود ندارد یا کاربران شبکه در حال حرکت و جابه جایی هستند از این روش استفاده کنند. برای راه اندازی این شبکه نیاز  Access Point داریم . تصویر زیر یک Access Point  را نشان می دهد.

k5

Access Point ها تا یک محدوده ای کار می کنند . این محدوده می تواند در شعاع ۳۶۰ درجه و تا فاصله ی ۲۵۰ متر یا بیشتر باشد . به محدوده ای که یک Access Point اطلاعات را ارسال می کند یک سل گفته می شود . کاربران برای اتصال به Access Point باید روی سیستم خود یک کارت شبکه ی بیسیم نصب کنند و در محدوده ی سل قرار گیرند .

 

تصویر زیر یک کارت شبکه ی بیسیم را نشان می دهد.

k6

دستگاههای که برای استفاده در شبکه های بیسیم تولید می شوند برای اینکه با امواج دیگر مثل رادیو و تلویزیون و … تداخل نکنند و روی همدیگر ایجاد نویز نکنند موسسه مهندسی IEEE جدول زیر را ارائه کرده است .

 

k7

 

پایان بخش سوم

تعداد مشاهده مطلب : 1,462 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=12805


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)