امروز : پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013معرفی چیپ ها و آی سی های مادربرد


با یکی دیگر از مقالات مجتمع آموزشی پل گیلان در زمینه ی معرفی چیپ ها و آی سی های مادربرد که به شرح ذیل میباشد در خدمتتان هستیم

BridgeNorth:

پل شمالی اولین چیپی است که در عملیات پردازش به CPU کمک می کند و پردازش هایی با سرعت بالا مانند گرافیک را بر عهده دارد. پل شمالی نزدیک ترین چیپ به CPU است و عموما با نام هایی همچون AMD ، Intel و ATI قابل تشخیص است.
South Bridge :

پل جنوبی چه از نظر پردازش و چه از نظر موقعیت قرار گیری دومین چیپ برای کمک به CPU محسوب می شود و پردازش هایی با سرعت پایین ( نسبت به پل شمالی ) مانند موس و کیبورد و سوییچ پاور و ریست را انجام می دهد. SIS ، ALI ، VIA ، AMD از نام های شناخته شده این چیپ هستند.
GPU :

چیپ گرافیک بر خلاف چیپ هایی که پیش از این معرفی شدند روی مادربرد PC وجود ندارند بلکه روی بُرد کارت گرافیک و مادربرد لپ تاپ قابل مشاهده هستند. این چیپ ها از دو روش قابل شناسایی اند. نام چنین چیپ هایی با اسامی تولیدکنندگان چیپ های گرافیک مانند Nvidia و Radeon قابل تشخیص است. همچنین در کنار این چیپ آی سی های حافظه قابل روئت هستند. هر چند توجه داشته باشید که در مادربرد های امروزی اکثرا چیپ شمالی و جنوبی ادغام شده اند.

معرفی چیپ ها و آی سی های مادربرد
BIOS :

به این IC مدیر راه اندازی و تعیین وظیفه نیز می گویند. در واقع این IC یک نوع حافظه است که برنامه ای به نام POST در آن گنجانده شده است. POST عامل Boot شدن سیستم است. در تصویر روبرو نوعی آی سی بایوس PLCC را ملاحظه می کنید. برخی مادربرد ها تحت عنوان Dual Bios دارای دو آی سی بایوس هستند. شایان ذکر است که در این مادربرد ها MBios ( Main Bios ) بایوس اصلی و BBios ( Backup Bios ) بایوس پشتیبان می باشند. در واقع اگر بایوس اصلی دچار اختلال شود سریعا بایوس پشتیبان مسئولیت راه اندازی را به عهده می گیرد. اما در لپ تاپ وجود دو بایوس دارای شرایط کاملا متفاوتی است. آی سی با حجم بیشتر را بایوس و آی سی با حجم کمتر را EC می نامند. EC وظیفه ارتباط با I/O، حفظ رمز و تنظیمات سیموس و … را بر عهده دارد. توجه داشته باشید در چنین لپ تاپ هایی اگر اقدام به بروزرسانی بایوس کردید، حتما آی سی EC نیز باید بروزرسانی شود.
آی سی بایوس را عموما نزدیک به آی سی I/O و یا باتری Backup را می توان یافت و با نام هایی همچون SST، Winbond، MX، PMC، Phoniex و … تشخیص می دهند. فایل های بایوس اطلاعات با ارزشی هستند که نگهداری آن می تواند در آینده بسیار مفید باشد. این فایل ها در مادربرد های قدیمی در حجم هایی در حد ۱۲۸ کیلوبایت بودند و در مادربرد های امروزی به ۸ مگابایت نیز رسیده اند.

معرفی چیپ ها و آی سی های مادربرد
I/O :

بزرگترین آی سی روی مادربرد که مدیریت ابزار ورودی و خروجی مانند موس و کیبورد ، سوئیچ های روشن و ریست ، چراغ های LED ، ولتاژ های پاور و … به عهده این IC است. هر چند وظایف و اهمیت این IC بیش از این است و در روشن شدن سیستم نقش کلیدی دارد. ITE، ENE، Winbond، Nuvoton از شاخص ترین تولیدکنندگان این آی سی هستند.
ClockIC :

هر مدار به منظور راه اندازی به پالسی با مقداری مشخص نیازمند است. به منظور راه اندازی مدار بوت، کریستال تبادل اطلاعات اقدام به ایجاد پالس ۱۴ کیلوهرتز می کند. با توجه به این که پالس ایجاد شده ساختاری آنالوگ دارد و سایر اجزای مدار به منظور ایجاد ارتباط از پیام های دیجیتال بهره می برند، بنابراین یک آی سی با نام IC Clock وظیفه ترجمه این پالس را به عهده می گیرد. این آی سی کنار همین کریستال واقع شده است.

معرفی چیپ ها و آی سی های مادربرد

IC LAN :

این IC مسئول ترجمه پالس های ایجاد شده توسط کریستال ۲۵ است. IC LAN همچنین امور شبکه و کد کردن اطلاعات را به عهده دارد. این وظایف ممکن از توسط دو آی سی انجام شود. بنابراین وجود دو آی سی شبکه طبیعی است.
IC Audio :

این IC نیز همانند IC شبکه مسئول ترجمه کریستال مربوط به خود است. تمامی فعالیت های صوتی دستگاه اعم از مدیریت صدای ورودی و خروجی توسط این قطعه نظارت می شود.
IC POWER :

این آی سی صرفا در لپ تاپ وجود دارد و وظیفه آن روشن کردن دستگاه به کمک IC I/O و چیپ جنوبی می باشد و بین سوکت باتری و سوکت آداپتور قرار می گیرد. از اسامی معروف این IC می توان به MAXIM، ISL ، BQاشاره نمود.

تعداد مشاهده مطلب : 4,970 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=25942


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)