امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013مفهوم فریم در ثانیه در DVR دوربین مداربسته (بخش یازدهم)


تعداد تصاویری که DVR می تواند در هر ثانیه ضبط کند . این فاکتور که در اغلب موارد در پی فاکتور تعداد دوربین های مورد پشتیبانی بیان می گردد، در حقیقت کل تصاویری که قابل ذخیره توسط سیستم می باشد را عنوان می نماید که برای تعیین fps برای هر کانال دوربین fps  کلی سیستم را بر تعداد دوربین ها تقسیم می کنیم. به عنوان مثال یک DVR با fps برابر ۱۲۰ و هشت کانال دوربین در ورودی را در نظر بگیرید. چنین سیستمی ۱۵ فریم در ثانیه برای هر دوربین را پشتیبانی خواهد نمود.

در سیستم های PAL با استاندارد CCIR حداکثر ۲۵ فریم در ثانیه و در سیستم های NTSC با استاندارد FCC حداکثر  ۳۰ فریم در ثانیه قابل پشتیبانی می باشد که با چنین نرخی ، تصاویر به صورت کاملا متحرک یا Full Motion به نظر خواهند رسید. بنابراین برای حفاظت از اماکن حساس که نیازمند ذخیره ی تمامی تصاویر دریافتی از سنسور CCD دوربین را دارند ، سیستمی با نرخ فریمی برابر ۲۵ و در سیستم PAL برابر ۳۰ در سیستم NTSC مناسب خواهد بود. بدین ترتیب هیچ فریمی از دید ناظر سیستم مخفی نخواهد ماند و این در حالی است که چنین سیستمی با عملکردی در حداکثر نرخ فریم و کیفیت تصویر، داده هایی با حجمی بالا را تولید نموده که در پی آن حافظه ی بسیار بزرگتری را برای ذخیره ی تصاویر نیازمند خواهد بود. بنابراین در صورتی که ۸ دوربین در نواحی بسیار حساس داشته باشیم ، انتخاب یک DVR با قابلیت اتصال ۸ دوربین به آن و با توانایی نرخ فریمی برابر ۲۰۰ در سیستم PAL انتخاب بسیار خوبی برای شرایط مذکور می باشد.

نکته ی دیگری که در خصوص انواع سیستم ها در کنار تفاوت کدگذاری رنگ در آنها مهم به نظر می رسدتعداد خطوط تصاویر در هر سیستم می باشد. سیستم PAL با وجودی که حداکثر ۲۵ فریم در ثانیه را پشتیبانی می کند اما در هر فریم امکان نمایش ۶۲۵ خط را فراهم می آورد که در مقایسه با سیستم NTSC با حداکثر نرخ  ۳۰ فریم در ثانیه و ۵۲۵ خط در هر فریم ، سیستم PAL تفکیک پذیری یا همان Resolution بیشتری را ارائه خواهد داد.

چشم انسان قادر نیست بیشتر از ۷ تا ۱۰ فریم در ثانیه را ببیند و به همین دلیل عدم دستیابی دوربین ها به سرعت ارسال ۳۰ فریم در ثانیه مشکل چندانی برای مشاهده تصاویر ضبط شده ایجاد نمی کند . اما زمانی نرخ فریم پایین اهمیت پیدا می کند که سرعت وقوع اتفاقات در صحنه بیشتر از نرخ ارسال فریم دوربین شود . در این شرایط برخی از اتفاقات درون صحنه به مرکز کنترل ارسال نمی شود و در نتیجه از دید نگهبانان پنهان می مانند . علاوه بر این سرعت زیاد اجسام متحرک باعث شانه ای شدن تصویر می شود . در صورت پایین بودن نرخ ارسال فریم در تعقیب یک مظنون جزئیات زیادی از حالات رفتاری وی در ویدئو ثبت نمی شود . اما با استفاده از می مانند . علاوه بر این سرعت زیاد اجسام متحرک باعث شانه ای شدن تصویر می شود . در صورت پایین بودن نرخ ارسال فریم در تعقیب یک مظنون جزئیات زیادی از حالات رفتاری وی در ویدئو ثبت نمی شود . اما با استفاده از ۳۰fps این مشکل حل می شود . در طراحی سیستم های ویدئوی حفاظتی باید به این نکته توجه کرد که برای افزایش نرخ ارسال فریم باید پهنای باند ارسال و فضای ذخیره سازی افزایش داده شود . این مساله باعث افزایش هزینه های خرید تجهیزات ذخیره سازی و ارسال اطلاعات و نیز اجاره خطوط انتقال اطلاعات می شود .

بنابراین در انتخاب نوع دوربین و DVR هماهنگ با آن از نقطه نظر نوع سیستم باید دقت کافی را لحاظ نمود. در غیر اینصورت تصاویر یا قابل نمایش نبوده و یا با وجود استفاده از دوربین رنگی ، تصاویر به صورت سیاه و سفید نمایش خواهند یافت.

تعداد مشاهده مطلب : 918 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=13048


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)