امروز : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013مقاله ی آموزشی در مورد قطع شدن صدا در لپ تاپ و چگوگی تعمیر آن


با یکی دیگر از سری مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر همراه شما هستیم.این بار به سراغ مشکلی رفتیم که ممکن برای هر کدام از ما پیش آمده باشد. قطع شدن صدا در لپ تاپ! در واقع قصد داریم مراحل تعمیر لپ تاپی را بررسی کنیم که هیچ صدایی از آن شنیده نمی شود. قطعاتی که می توانند در این مشکل مقصر باشند را به ترتیب معرفی و عیب یابی خواهیم کرد. بنابراین با این قسمت از آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر از مجتمع پل گیلان همراه باشید.

 

مقاله ی آموزشی در مورد قطع شدن صدا در لپ تاپ و چگوگی تعمیر آن

تنظیمات مربوط به صدا:

این تنظیمات در مسیر Control Panel، گزینه Sound و در زبانه Playback قابل بررسی است. توجه داشته باشید در این قسمت باید حداقل یک ابزار خروجی وجود داشته باشد. در غیر این صورت با فضایی خالی و پیغام No Audio devices installed مواجه خواهید شد. در این شرایط با کلیک روی آیکون صدا در Taskbar، عیب یاب اختصاصی ویندوز فعال شده و مشکل را پیدا و در صورت امکان برطرف می کند.

مقاله ی آموزشی در مورد قطع شدن صدا در لپ تاپ و چگوگی تعمیر آن

درایور:

همانطور که می دانید هر سخت افزار به منظور کارکرد صحیح به راه انداز نرم افزاری نیاز دارد. درایور صدا به دلیل حجم پایین، نیازی به نصب ندارد و توسط ویندوز شناسایی و نصب می شود. مگر اینکه سخت افزار صوتی لپ تاپ نوعی خاص، جدید و یا حرفه ای باشد. بنابراین درایور مورد نظر در اندوخته درایور های از پیش آماده شده ویندوز وجود نخواهد داشت. البته توجه داشته باشید عواملی چون اختلال، نصب درایور غیر رسمی، ویروس و … نیز می تواند باعث آسیب رساندن به درایور شوند که با نصب مجدد برطرف خواهد شد. برای اطلاع از این موضوع به قسمت Device Manager مراجعه کنید. اگر علامت تعجب زرد رنگ روی آیکون صدا وجود داشت، درایور صدای شما دچار مشکل شده است.

مقاله ی آموزشی در مورد قطع شدن صدا در لپ تاپ و چگوگی تعمیر آن

اسپیکر ( بلندگو ها ):

در این حالت نیز صدایی از لپ تاپ منعکس نمی شود اما در قسمت Taskbar از ضربدر قرمز روی آیکون صدا خبری نیست. در چنین حالتی به منظور بررسی اسپیکر ها کافی است با کمک هندزفری از خروجی Jack 3.5 صدا دریافت کنید. وجود صدا در این خروجی ثابت خواهد کرد که اسپیکر ها معیوب شده اند. در لپ تاپ های مختلف محل قرارگیری اسپیکر متفاوت است. پیش از اقدام به خرید اسپیکر یک بار اتصالات آن را بررسی و بازبینی کنید.

مقاله ی آموزشی در مورد قطع شدن صدا در لپ تاپ و چگوگی تعمیر آن

IC Audio:

اگر گزینه پیشین را بررسی کردید اما مشکل برطرف نشد، وقت آن رسیده است که سراغ مادربرد بروید. ابتدا باید آی سی صوت را که عموما در کنار کریستال مربوط به خود، یعنی کریستال شماره ۲۴ وجود دارد بیابید. در مادربرد های جدید تر کریستال ۲۴ وجود ندارد و همین موضوع یافتن آی سی صوت را کمی پیچیده می کند. در چنین مواردی این آی سی حوالی سوکت اسپیکر و یا اتصالات Jack 3.5 دیده می شود. به منظور اطمینان از اینکه آی سی صوت را به درستی تشخیص داده اید، Datasheet آن را دانلود کنید. به عنوان مثال در یک مادربرد لپ تاپ از برند ایسوس، کریستال ۲۴ وجود ندارد و ما به آی سی با نام ALC272 مشکوک شده ایم. نام این آی سی را همراه با واژه Datasheet در موتور جست و جو گر گوگل سرچ می کنیم. در سایت هایی نظیر DatasheetArchive.com یا Alldatasheet.com می توانیم به دیتاشیت این آی سی دسترسی داشته باشیم.

مقاله ی آموزشی در مورد قطع شدن صدا در لپ تاپ و چگوگی تعمیر آن

در صفحه نخست هر Datasheet نام و وظایف آی سی نوشته شده است. همانطور که می بینید آی سی ALC272 را آی سی صوت معرفی کرده است. اما حال با آی سی معیوب چه کنیم؟ این احتمال وجود دارد که به دلیل رطوبت پایه های آی سی دچار قلع مردگی شده باشند. بنابراین به وسیله هیتر دما را به پایه های آی سی انتقال دهید. به طوری که تنها قلع پایه ها ذوب و ترمیم شوند. اگر پس از این کار همچنان مشکل وجود داشت چاره ای جز تعویض آی سی نیست. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید. با سایر قسمت های آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر از مجتمع پل گیلان همراه باشید.

تعداد مشاهده مطلب : 1,313 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=25499


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)