امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی اندروید


موضوع : مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی اندروید

از سری مقالات آموزشی مجتمع پل گیلان در زمینه برنامه نویسی اندروید / بخش اول

 

شرکت توسعه دهنده سیستم عامل اندروید که توسط اندی رابین،ریج ماینرز ، نیک سیرز ، کریس وایت پایه گذاری شده بود،در سال ۲۰۰۵ توسط شرکت گوگل خریداری شد.پس از آن open handset alliance بود که توسط چندین شرکت از جمله سامسونگ ، ال جی ، اینتل و … به توسعه اندروید ادامه دادند.اولین گوشی اندرویدی در سال ۲۰۰۸ توسط htc عرضه شد.

سیستم عامل اندروید بر پایه هسته لینوکس ساخته شده و کدهای برنامه نویسی آن به زبان جاوا نوشته می شوند . تاکنون بیش از میلیون ها نرم افزار برای اندروید نوشته شده و هر روز بر تعداد آنها اضافه می شود .اندروید یک چهارچوب است که ساخت برنامه های نوآورانه و بازی برای دستگاه های تلفن همراه در یک محیط زبان جاوا را فراهم می کند.

اگر شما به تازگی شروع به برنامه نویسی اندروید کردید باید موارد زیر را قبل ساختن اولین اپلکیشن بدانید:
۱- شما باید به زبان برنامه نویسی جاوا آشنا باشید.
۲- بخش اندروید شامل یادگیری زبان طراحی اندروید ایکس ام ال و درک مفاهیم اندروید با استفاده از مفاهیم برنامه نویسی جاوا است.
۳- انتخاب یکی از IDE ها برنامه نویسی اندورید.
۴- ساختن اولین پروژه وقت گیر است و یک شبه اتفاق نمی افتد.
۵- هنگامی که به یک مشکل(که به ناچار اتفاق خواهد افتاد) خوردید و کلافه شدید به گروهای برنامه نویسی جامع اندروید مراجعه کنید.

 

معروفترین زبان برنامه نویسی برای اندروید جاوا است.جاوا توسط شرکت اوراکل توسعه داده شده است و توسط گستره عظیمی از دستگاه ها پشتیبانی می شود. برای برنامه نویسی اندروید شما نیاز دارید که حداقل ساینتکس این زبان را بلد باشید .

این زبان طبق آخرین آمار منتشر شده ۱٫۴ میلیارد دستگاه اکتیو شده دارد . در ایران نیز طبق آخرین آمار منتشر شده از مارکت معروف کافه بازار ،‌بیش از ۲۰ میلیون دستگاه اندرویدی ( که کافه بازار را نصب دارند) وجود دارد.

برای برنامه نویسی اندروید شما به یک بسته نرم افزاری توسعه دهنده که توسط گوگل منتشر شده است نیاز دارید.همچنین یک نرم افزار برای برنامه نویسی تحت اندروید نیاز است. که به سفارش گوگل بهترین نرم افزار برای این کار اندروید استودیو می باشد.

اندروید از تمام تکنولوژی های ارتباطی از جمله CDMA ، GSM ، LTE و … پشتیبانی می کند.همچنین فرمت های مختلف فایل‌های مالتی مدیا مثل MPEG-4, H.۲۶۴, MP3, AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF را نیز پشتیبانی می‌نماید.

همانطور که گفته شد زبان اصلی برنامه نویسی اندروید جاواست.
همچنین از بیشتر سخت افزار های موجود مثل سنسور ها ، دوربین ها و …پشتیبانی می کند.

تا زمان نوشتن این مقاله نسخه ۶ اندروید عرضه شده است که مارشمالو نام دارد.هر گوشی ممکن است نسخه متفاوتی از اندروید داشته باشد.طبق آماری که سال ۲۰۱۵ منتشر شده است.پراکندگی نسخه های اندروید به صورت زیر است:

فرویو (نسخهٔ ۲٫۲): ۰٫۳ درصد
جینجری برد (نسخهٔ ۲٫۳): ۵٫۶ درصد
ایس کریم ساندویچ (نسخهٔ ۴): ۵٫۱ درصد
جلی بین (نسخهٔ ۴٫۱ و ۴٫۲ و ۴٫۳): ۳۷٫۴ درصد
کیت کت (نسخهٔ ۴٫۴): ۳۹٫۲ درصد
لولی پاپ (نسخهٔ ۵٫۰ و ۵٫۱): ۱۲٫۴ درصد

پ.ن : تلفظ درست اندروید هست و آندروید اشتباه است.

 

پایان بخش اول

موضوع بعدی : آشنایی با زبان برنامه نویسی جاوا

با سری مقالات آموزشی زبان برنامه نویسی اندروید همراه باشید.

 

تعداد مشاهده مطلب : 1,689 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=6720


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)