امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

شماره های تماس با ما

(10خط)     33333145 - 013کاور دوربین های مداربسته – (بخش بیستم)


دوربین های حفاظتی معمولا در مناطق پرتنشی نصب می شوند و باید در برابر عوامل محیطی و انسانی حفاظت شوند . دوربین در کاربری های صنعتی باید در برابر عواملی نظیر گرد و غبار ، اسیدها و مواد خورنده حفاظت شود و در وسایل نقلیه نظیر اتوبوس ها و قطارها باید در برابر عواملی نظیر دستکاری ، رطوبت بالا ، گرد و غبار و لرزش محفوظ باشد . تولیدکنندگان دوربین برای حفاظت دوربین از راه کارهای متفاوتی استفاده می کنند . این راهکارها شامل قرار دادن دوربین درون محفظه های نگهدارنده ، استفاده از مجموعه دوربین محفظه سرهم شده و استفاده از الگوریتم های هوشمندی است که اطلاعات لازم از شرایط کاری دوربین و تغییرات آن را به کاربر می دهد.  معمولا برای تعیین سطح حفاظتی محفظه ها از درجه بندی استانداردهایی نظیر IP ، NEMA و IK استفاده می شود.

انواع محفظه های نهگدارنده دوربین :

شرایط کاری دوربین براساس مواد و عناصر تشکیل دهنده آن تعیین می شود و استفاده از محفظه های نگهدارنده زمانی ضرورت پیدا می کند که شرایط محیطی طوری باشد که شرایط کاری دوربین نتواند آن را تحمل کند . اگرچه ماهیت دوربین هایی نظیر دوربین گنبدی به گونه ای است که باید درون محفظه نصب شوند اما اکثر دوربین ها بدون محفظه استفاده می شوند و در صورت نیاز باید برای آنها یک محفظه مناسب انتخاب کرد . محفظه های دوربین در اندازه ، کیفیت و ویژگی های مختلفی تولید می شوند و جنس آنها با توجه به کاربری پلاستیکی یا فلزی است .

محفظه های دوربین را می توان به دو دسته اصلی محفظه دوربین های ثابت و محفظه دوربین های گنبدی تقسیم کرد. در زمان انتخاب محفظه دوربین باید به چند نکته مهم توجه کرد :

  • درب محفظه از بغل باز می شود یا از بالا ؟ ( برای دوربین های ثابت )
  • پایه نگهدارنده محفظه از نوع سقفی است یا دیواری ؟
  • حباب محفظه باید مات باشد یا تیره ؟ ( برای محفظه دوربین های گنبدی )
  • کابل انتقال ویدئو و فرامین کنترلی از کدام وارد محفظه نگهدارنده می شود ؟
  • درجه بندی لازم برای دمای کاری و دیگر موارد چه قدر است ؟ ( این درجه بندی برای تصمیم گیری در مورد نیاز به استفاده از سیستم گرمایشی ، سرمایشی ، تهویه و برف پاک کن به کار می رود . )
  • از چه منبع تغذیه ای برای دوربین استفاده می شود ؟ ( ۱۲ ولت ، ۲۴ ولت ، ۱۱۰ ولت ، ۲۲۰ ولت )
  • سطح حفاظت لازم دوربین در برابر خرابکاری چه قدر است ؟

در بعضی از محفظه ها نقاطی برای رد کردن آنتن دوربین های بیسیم در نظر گرفته شده است . زمانی که جنس محفظه فلزی باشد از آنتن بیرونی استفاده می شود و برای محفظه های پلاستیکی نیازی به استفاده از آنتن های بیرونی نیست .

پنجره جلوی محفظه دوربین :

از آنجایی که پنجره محفظه های دوربین نقشی شبیه به لنز دوربین دارد و نقص آن کیفیت نهایی تصاویر را به خطر می اندازد از اینرو باید از مواد بسیار باکیفیتی ساخته شود . معمولا از شیشه بسیار باکیفیت یا پلاستیک پلی کربنات مقاوم برای ساخت پنجره محفظه ها استفاده می شود . از آنجایی که شکل قوسی حباب دوربین PTZ یا گنبدی باعث بزرگنمایی نواقص جداره آن می شود ، بیشترین دقت در ساخت چنین حباب هایی صورت می گیرد . علاوه بر این اگر ضخامت جداره حباب در تمامی مناطق یکسان نباشد شکل اجسام در تصاویر ضبط شده به هم ریخته و دارای انحنا می شود . حباب با کیفیت بدون توجه به درجه بزرگنمایی یا موقعیت لنز باید کمترین تاثیر را بر کیفیت تصویر بگذارد . حباب دوربین های گنبدی در دو مدل شفاف و مات تولید می شود . حباب های مات نور ورودی به داخل محفظه را کم می کنند و به همین دلیل بر حساسیت نوری دوربین تاثیر می گذارند . علاوه بر این مدل های تیره تر حباب های مات شبیه عینک آفتابی عمل می کنند و نور عبوری از خود را کاهش می دهند . اگرچه حباب های مات تشخیص جهت لنز و دوربین را مشکل می کنند اما به همان اندازه روی نور دریافتی لنز و کیفیت تصویر تاثیرگذار هستند و هر دو را کاهش می دهند . با توجه به مطالب فوق در نصب مدل مات باید احتیاط بیشتری کرد .

محافظت در برابر عوامل بیرونی :

در محیط های باز و بسته سرما ، گرما ، آب و گرد و غبار مهمترین عوامل محیطی هستند که به دوربین آسیب جدی وارد می کنند . از محفظه های مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی در مناطق با دمای متغیر استفاده می شود . از محفظه های عایق بندی شده برای جلوگیری از نفوذ آب و گرد و غبار و از محفظه های فولادی ضد زنگ برای دوربین های در معرض عوامل اسیدی موود در مراکز صنعتی استفاده می شود . محفظه های خاصی نظیر ضد انفجار ، ضد فشار ، ضد گلوله و مخصوص کار در زیر آب برای نصب در مناطق پرخطر نظیر سکوهای نفتی ، زندان ها و … استفاده می شوند .

محافظت دوربین در برابر دستکاری و خرابکاری :

در بسیاری از موارد دوربین ها در مناطقی نصب می شود که امکان دزدی و حمله خشونت آمیز به آنها زیاد است . زندان ها ، مدارس ، فروشگاهها و پایانه های مسافربری جزء مناطقی محسوب می شوند که امکان وقوع جرم و جنایت در آنجا زیاد است و امکان تغییر جهت ، تخریب ، دستکاری ، پاشیدن رنگ و برداشتن دوربین وجود دارد .

 

تعداد مشاهده مطلب : 1,419 بار

لینک کوتاه مطلب : https://poulgilan.com/?p=13692


نام و نام خانوادگی ( الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت / وبلاگ (اختیاری)