×
کاربر مهمان
ورود | عضویت

تفاوت دوربین پلاک خوان و مداربسته

دوربین های مداربسته حداقل 2 مگاپیکسل اگر در ارتفاع و زاویه مناسب نصب شوند می توانند پلاک هایی از ماشین های پارک شده یا در حال حرکت با سرعت پایین را ثبت کنند. در حالیکه دوربین پلاک خوان توانایی ثبت پلاک ماشین های در حال حرکت با سرعت بالا را نیز دارند . 

بین دوربین مداربسته و پلاک خوان تفاوت هایی وجود دارد ، دوربین های مداربسته دوربین های امنیتی محسوب می شوند در حالیکه دوربین های پلاک خوان بیشتر کاربرد نظارتی دارند . ممکن است دوربین پلاک خوان در شرایطی فقط پلاک ماشین های در حال تردد در شب را ثبت کند و بقیه تصویر قابل تشخیص نباشد در حالیکه دوربین های مداربسته کلیتی از فضا را چه در روز و چه در شب ثبت می کنند البته ممکن است نور مادون قرمز دوربین های IR در شرایطی به سطح صیقلی پلاک در شب برخورد کند که باعث سفید شدن پلاک در تصویر شود . 

تفاوت دیگر این دوربین ها این است که تشخیص پلاک در دوربین های مداربسته توسط چشم انسان صورت می گیرد و تشخیص بین اعداد و حروف توسط چشم انسان با خطای کمتری همراه است در حالیکه  در دوربین های پلاک خوان تشخیص پلاک توسط نرم افزار انجام می شود بنابرای چنانچه پلاک در زاویه دید مناسبی از لنز دوربین قرار نگرفته باشد تشخیص پلاک در بعضی اعداد مانند2 و 3 یا  4 و 9 و یا حروفی مانند س و ص مشکل خواهد بود .

ارتفاع مناسب برای نصب دوربین پلاک خوان یا همان ANPR بین 2 تا 6 متر است . در فضاهایی مانند یک بزرگراه در ارتفاع های پایین نمی توان زاویه دید باز و مناسبی با توجه به گستردگی فضا در اختیار داشت در چنین فضاهایی ارتفاع های بین 5.5 تا 6 متر با توجه به لنز دوربین می تواند مناسب باشد . دامنه لنز در طرح های ترافیکی بین 3 تا 10.5 میلی متر مناسب است. در فضاهای پارکینگی و یا ورودی یک سازمان خاص که ورود و خروج پلاک اهمیت دارد دوربین های پلاک خوان را باید در ارتفاع های پایین تر بین 2.5 تا 3 متر با دامنه لنز  7 تا 22 میلی متر  نصب کرد. 

نکته مهم دیگر این است که در دوربین های پلاک خوان زاویه لنز دوربین با پلاک و سطح افق نباید کمتر از 15 و بیشتر از 30 درجه باشد . فاصله قرار گرفتن دوربین از پلاک را می توان با استفاده از تانژانت این زاویه به صورت دقیق محاسبه کرد. به صورت تجربی هم  با آزمون و خطا می توان فاصله تقریبی مناسب دوربین از پلاک را به دست آورد .

آموزش صفر تا صد نصب دوربین مداربسته با بسته آموزشی لیمو در مجتمع پل

نظرات کاربران
نام و نام خانوادگی
ایمیل
مشاوره رایگان تلفنی