تخفیف ویژه طرح دست به آچار
×
کاربر مهمان
ورود | عضویت

پنل اعلان حریق و معرفی تجهیزات آن

در این ویدیو با پنل اعلان حریق و تجهیزات مرتبط با آن آشنا می شویم . به پنل های اعلان حریق می توان انواع دتکتورهای دود ، حرارت ، شعله ، گاز ، آژیر فلاشر ، چراغ ریموت اندیکاتور و دستگاه تلفن کننده متصل کرد . بهترین مکان برای نصب پنل مرکزی در طبقه همکف نزدیک به درب خروجی ساختمان است .

معمولا بالای پنل مرکزی یک دتکتور دود برای محافظت از آن نصب می شود . دتکتورهای دود برای فضاهایی که در شرایطی ذرات معلق یا بخار آب در فضا وجود دارد و یا در مسیر جریان شدید باد مثل دریچه های کولر ، نامناسب است . در چنین مکان هایی می توان از دتکتورهای حرارت یا دتکتورهای مولتی که دود و حرارت را تشخیص می دهند استفاده کرد . دتکتورهای حرارت نیز در دو نوع حرارتی ثابت و حرارتی افزایشی وجود دارند که حرارتی ثابت به یک دمای مشخص مثلا 65 درجه سانتیگراد و حرارتی افزایشی به تغییرات ناگهانی دما حساس است . همچنین نصب دتکتور گاز، منجر به تشخیص نشتی گاز شده و از خسارات سنگین احتمالی قبل از رخ دادن حریق جلوگیری می کند .

در شرایط خاصی که فضا باز یا نیمه باز است می توان از دتکتورهای تشخیص شعله یا دتکتور استفاده کرد که در مدل هایی طیف ماوراء بنفش و در مدل هایی مادون قرمز شعله را تشخیص داده و با توجه به نوع مناسب می توان در فضاهای داخلی یا بیرونی استفاده کرد . دتکتور شعله برای تشخیص حریق هایی ناشی از سوخت های نفتی که شعله آتش زودتر از دود و حرارت ظاهر می شود مناسب است .

تهیه بسته آموزش نصب دوربین مداربسته میتواند هوشمندانه ترین انتخاب برای شما علاقه مندان به این حوزه باشد.

اتصال تجهیزات به پنل

تجهیز دیگری که به پنل اعلان حریق متصل می شود شستی نام دارد که مناسب برای نصب در مکان هایی است که معمولا امکان رفت و آمد انسان در آنجا وجود داشته باشد تا چنانچه در هنگام حریق  انسانی در آن مکان حضور داشت قبل از اینکه سنسورها حریق را تشخیص دهند سریع تر شستی را فشار دهد و افراد را از وقوع حریق مطلع نماید . همچنین می توان از چراغ ریموت اندیکاتور برای مشخص کردن مکان دقیق حریق در زون هایی که خود دارای قسمت های مختلفی هستند استفاده کرد . مثلا می توان در یک آپارتمان که هر طبقه دارای چند واحد می باشد ، چراغ ریموت اندیکاتور را سر در هر واحد نصب کرد تا در صورت وقوع حریق در آن واحد چراغ ریموت اندیکاتور آن واحد روشن و ماموران آتشنشانی از وقوع حریق در آن واحد قبل از باز کردن درب واحد مطلع گردند . آژیرهای فلاشر هم با تولید صدا و فلش زدن پیام صوتی یا بصری برای هشدار حریق تولید می کنند . در صورت تمایل می توان با اتصال تلفن کننده به پنل مرکزی به شماره هایی که در دستگاه تلفن کننده ثبت شده اطلاع رسانی انجام داد .

نظرات کاربران
نام و نام خانوادگی
ایمیل
مشاوره رایگان تلفنی